Marta Sędzicka

OPIS PROJEKTU


  • rodzaj: strona Internetowa - blog
  • data: 2015
  • język: polski z elemnatmi języka angielskiego

Ogólnie założenia
Celem projektu było przygotowania bloga, według szkicu przygotowanego przez zamawiającego. Sama oprawa graficzna miała być zredukowana do minimum, a podstawę miały stanowić zdjęcia. Blog miał zawierać treści na temat reality show TOP MODEL TVN. Jednym z głównych kryteriów była możliwość samodzielnego wstawiania, modyfikowania i usuwania treści oraz zdjęć na stronę - bez znajomości języków programowania. Kolejnym było poprawne wyświetlanie na wszystkich popularnych przeglądarkach i urządzeniach. Gotowy blog miał zostać umieszczony pod adresem sedzickamarta.com
Przygotowania
Wybraliśmy bardzo lubiany i popularny skrypt WordPress jako platformę blogową. We względu na intuicyjny panel administracyjny oraz prosty w obsłudze, a jednocześnie bardzo bogaty w funkcje edytor tekstu. Ponadto dzięki budowie modułowej jest stosunkowo łatwy w rozbudowie o dodatkowe funkcjonalności/możliwości. Choć sam WordPress jest stosunkowo bezpiecznym skryptem, zdecydowaliśmy się go dodatkowo przygotować na popularne rodzaje ataków przeprowadzanych przez tzw. boty. Aby móc go w przyszłości rozwijać, podłączyliśmy blog do platformy statystyk dostarczanych przez Google, umożliwiających w trybie rzeczywistym śledzenie zachowań osób odwiedzających stronę.
Zasięg
Blog był skierowany do widzów reality show oraz fanów właścicielki bloga. Ponieważ odbiorcy treści znajdowali się w przeważającej większości na terenie Polski, został on przygotowany w języku polskim, ale z możliwością dodania kolejnych.
Struktura
Blog został podzielony na kategorie, gdzie każdy wpis (ang. post) może był włożony do jednej, bądź wielu kategorii. Ponadto wpisy te zostały opatrzone tzw. tagami (ang. tags), które mają za zadanie ułatwić nawigację i umożliwić użytkownikom szybsze odnalezienie interesującej ich treści. W tym celu dodaliśmy również wyszukiwarkę. Odwiedzający blog byli głównie zainteresowani najnowszymi wpisami, ale postanowiliśmy im ułatwić wyszukiwanie tych starszych poprzez dodanie intuicyjnego archiwum, dzielącego posty według miesięcy w których zostały opublikowane. Jako rozszeżenie dla mediów społecznościowy - do strony została wstawiona wtyczka do konta facebook oraz galeria Instagram.Technologie
Spodziewaliśmy się bardzo dużej liczby odwiedzających, dlatego przyłożyliśmy dużo uwagi do optymalizacji bloga oraz do zmniejszenia ilości przesyłanych danych do minimum. Sam blog został umieszczony na serwerze dedykowanym, aby sprostać dużemu obciążeniu strony. Zastosowaliśmy również kompresję danych, aby zmniejszyć ich rozmiar, co skróciło dodatkowo czas ładowania się strony.

Zastosowane języki skryptowe i programowania:
  • HTML
  • PHP
  • JAVASCRIPT
  • SQLKolorystyka
Ze względu na przyjętą minimalistyczną formę i na spodziewaną dużą ilość zdjęć o bogatej kolorystyce zastosowaliśmy kolor biały, czarny oraz dwa odcienie szarości.