Sklep internetowy Casmarastore

OPIS PROJEKTU


  • rodzaj: sklep internetowy
  • data: 2015
  • język: polski / angielski

Ogólne założenia

Celem projektu było przygotowanie sklepu Internetowego, jako platformy do sprzedaży kosmetyków firmy Casmara. Projekt miał zostać wykonany ściśle według wytycznych naszego klienta. Budowa miała być podzielona na etapy, aby umożliwić jak najszybsze uruchomienie sklepu oraz rozpoczęcie jego pozycjonowania. Kolejne etapy budowy zakładały dodanie języka angielskiego oraz waluty Euro, jak również dodanie szeregu modułów. Moduły te miały rozszerzać funkcjonalności sklepu oraz dostosowywać go do zmieniającego się asortymentu oraz wprowadzać ułatwienia dla kupujących w celu zwiększenia sprzedaży. Sklep miał być prosty w obsłudze i nie wymagać znajomości języków programowania.

Przygotowania

Treści oraz część materiałów graficznych została nam dostarczona przez klienta, jak np. zdjęcia i materiały marketingowe, takie jak znaki i elementy graficzne, pojawiające się na opakowaniach produktów. Resztę koniecznych elementów wykonaliśmy we własnym zakresie, dopasowując je do designu produktów marki Casmara oraz wymogów naszego klienta. Przygotowaliśmy też szczegółowy szablon opisu produktów, spis informacji jakie mogłyby zainteresować klientów sklepu oraz szukaliśmy firm pośredniczących w bankowości elektronicznej (błyskawiczne przelewy online).

Wykonanie

Sklep został przygotowany z użyciem skryptu Prestashop, napisanego w języku PHP. Dane są przechowywane w plikach oraz w bazie danych MySQL. W celu zwiększenia bezpieczeństwa kupujących połączenie ze sklepem jest zawsze szyfrowane.

Zewnętrzna struktura sklepu składa się z dwóch części. Pierwszej, typowo komercyjnej, zawierającej opisy produktów, kategorii, a także podstrony umożliwiające dokonanie zakupu przez klientów sklepu. Drugiej, opisowej, zawierającej głównie informacje o firmie Casmara i o możliwych formach współpracy z naszym klientem. Została ona napisana z użyciem wbudowanego w sklep systemu CMS (ang. Content Management System) i tak samo jak cała treść zawarta w sklepie, może być modyfikowana z poziom panelu administracyjnego.
Produkty

Jedynym typem produktów w sklepie internetowym Casmarastore są kosmetyki. Są one przeznaczone głównie do użytku domowego i z uwagi na małą rozpoznawalność marki Casmara, ważnym zadaniem było przygotowaniu szczegłowego opisu produktów przy zachowaniu jego czytelności. W celu ułatwienia zarządzania treścią zawartą na stronach tych produktów, zastosowaliśmy moduł wstawiający specjalne bloki tekstowe w produkty. Umożliwia on dzielenie tych samych treści przez różne, wybrane produkty (np. sposobu użycia kosmetyku). W ten sposób modyfikując jeden, wybrany blok treści, można zmienić wspólną część opisu dla wielu produktów na raz, zamiast robić to w każdym produkcie osobna, zmniejszając w ten sposób szansę na pojawienie się nieaktualnej treści oraz skracając czas potrzebny na jej wstawienie w produkty sklepu internetowego. W sklepie, oprócz kosmetyków przeznaczonych dla konsumentów, znalazły się również produkty o zastosowaniu wyłącznie profesjonalnym - wymagającym odpowiedniej wiedzy o ich prawidłowego użycia. Koniecznie było ograniczenie możliwości zakupu tych wybranych, specjalistycznych produktów, tylko dla określonych (wcześniej zweryfikowanych) grup klientów.
Zasięg - docelowe rynki

Sklep, w momencie uruchomienia, skierowany był wyłącznie na rynek polski. W późniejszym etapie dodany został język angielski oraz Euro jako druga waluta, aby otworzyć sklep na rynek Europejski.

Kolorystyka

Kolorystyka stosowana przez firmę Casmara składa się z czerni oraz bieli i to te kolory wybraliśmy jako dominujące. Aby nie odwracać uwagi od produktów, a jednocześnie nie tworzyć zbyt dużych kontrastów, zastosowaliśmy również kilka odcieni szarości. Tym sposobem staraliśmy się skupić uwagę kupującego na zdjęciach produktów.

  • PHP
  • SMARTY
  • HTML 5.0
  • CSS 3
  • XML